• Prezydent RP w “Kaplicy Przemienienia” w naszej parafii.

29 sierpnia w czwartek Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą- Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili naszą parafię Kostomłoty Pierwsze w gminie Miedziana Góra.

Wszystko to, za sprawą naszej parafianki Pani Józefy Buckiej i jej zwycięskiego wieńca dożynkowego.

Wizyta rozpoczęła się o godzinie 14:00 przed kaplicą pod wezwaniem „Przemienienia Pańskiego” w Kostomłotach Pierwszych.

Parę prezydencką powitali Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Wójt gminy Damian Sławski, Pani Józefa Bucka oraz gospodarz kaplicy ksiądz proboszcz Marek Kwiecień. Po krótkim i serdecznym powitaniu wszyscy udali się do kaplicy na krótką modlitwę, a ksiądz proboszcz przybliżył gościom historię zabytkowej kaplicy oraz poprowadził krótkie modlitwy w intencji naszej ojczyzny, w intencji pary prezydenckiej, oraz wszystkich rolników. Pan Prezydent ofiarował naszej Kaplicy ornat z wizerunkiem „Przemienienia Pańskiego” oraz kielich do sprawowania Eucharystii, które zostały poświęcone w niedzielę 1 września na Mszy świętej o godzinie 10:30.

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Kostomłotów, ponieważ stąd pochodzą zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu na najładniejszy wieniec Dożynek Prezydenckich. Pan prezydent powiedział też bardzo piękne słowa:

Chciałbym, aby stało się tradycją wśród polskich prezydentów, aby nie tylko grupy wieńcowe przybywały do Prezydenta RP, prezentując trud swojej pracy, swój kunszt, swoje talenty, ale także, by Para Prezydencka odwiedzała tych, którzy „żywią i bronią”, tych, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo żywieniowe i podtrzymują naszą kulturę i tradycje związane z polską wsią – mówił Andrzej Duda podczas spotkania.

Para prezydencka spotkała się m. in. z Józefą Bucką, mistrzynią w wiciu wieńców dożynkowych i palm wielkanocnych .

Wizyta planowana była od kilku tygodni i z racji swego nieoficjalnego charakteru, jej fakt utrzymywany był w tajemnicy. Główna część organizacji leżała po stronie samorządu gminy Miedziana Góra. Wizyta miała związek z ubiegłorocznym zwycięstwem artystki ludowej Józefy Buckiej w ogólnopolskim konkursie na Dożynkach Prezydenckich na najładniejszy wieniec dożynkowy. /xmz/