• Pogrzeb katolicki

Zmartwychwstanie

„Wszystkie sakramenty, a zwłaszcza sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, miały na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza je do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: „Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie”.”

Pogrzeb zgłaszamy w kancelarii parafialnej o każdej porze dnia.

Formalności

Wymagane dokumenty:

• akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego;
    • karta zgonu – do celów pochowania zwłok;
    • zaświadczenie o przyjęciu Sakramentów przed śmiercią (Sakramentu Chorych, Spowiedzi, Komunii św.);
    • jeśli pogrzeb ma się odbyć w innej parafii – pozwolenie na urządzenie pogrzebu z parafii, gdzie zmarły mieszkał.

W trudnych chwilach po stracie bliskiej osoby, pragniemy zachęcić do pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej pogrzebowej. To najpiękniejszy dar, jaki możemy złożyć zmarłemu. Modlitwa w intencji zmarłego oraz przyjęcie Komunii św. wyrażają szacunek i miłość wobec osoby, która odeszła.

Msza św. pogrzebowa to czas modlitwy za duszę zmarłego i wsparcia dla rodzin. Uczestnictwo w tych chwilach jest wyrazem solidarności i wspólnoty. Serdecznie zapraszamy do wspólnego oddania czci zmarłemu poprzez pełne uczestnictwo w Mszy św., aby nasza modlitwa była światłem prowadzącym duszę zmarłego do wieczności, a obecność nasza wyrazem szacunku i pamięci.