Małżeństwo

„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”.

Formalności

Młodzi, którzy planują zawarcie Sakramentu Małżeństwa mogą ten zamiar zgłosić w zakrystii albo w kancelarii, ustalając termin ślubu.

• Przynajmniej 4 miesiące przed planowanym terminem ślubu należy zgłosić się w zakrystii i ustalić spotkanie na spisanie protokołu przedślubnego. Wtedy konieczne jest zgromadzenie wymaganego kompletu dokumentów:
    • akty chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu, jeśli chrzest był poza parafią (ważne 6 miesięcy od wydania),
    • potwierdzenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
    • zaświadczenie ze spotkań w poradni rodzinnej,
    • dowody osobiste,
    • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, potwierdzające stan wolny lub akt ślubu cywilnego,
    • dane świadków (imię, nazwisko, wiek i adres).

Jeśli oboje narzeczeni nie są naszymi parafianami, konieczna jest zgoda jednego z proboszczów na przeprowadzenie rozmów kanonicznych i udzielenie ślubu poza własną parafią.