Msze Święte:

Niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:30 (z udziałem dzieci), 12:00, 17:00. Od poniedziałku do piątku: 7:00, 18:00 (w czasie zimowym 17:00)
  • Liturgia dnia
    Statystyki
    • 0
    • 68
    • 8 891
    • 2 886
  • DOŻYNKI – dziękczynienie za plony ziemi. 08.09.2024

    Codziennie korzystamy z daru chleba i innych plonów ziemi. Jesteśmy świadomi jak wielu ludzi cierpi głód i jest pozbawionych podstawowych środków do życia.
    Trzeba nam nieustannie dziękować za dar codziennego chleba.

    Uroczystości dożynkowe, to nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja uświadomienia sobie, jak wiele potrzeba harmonijnego wysiłku we współczesnym świecie, by głodnym podać chleb, by wykarmić wszystkich ludzi. W tym dniu jest bardzo ważna także modlitwa w intencji rolników, ponieważ z ich codziennej pracy korzystamy wszyscy, nawet się o tym nie zastanawiając.

    Tego dnia 08.09.2024 obchodzimy uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji ludowej znane jako święto Matki Boskiej Siewnej. Jako że Najświętsza Panienka dała życie Jezusowi, który jest Chlebem Życia, chłopskie zdroworozsądkowe rozumowanie połączyło Jej narodzenie z siewem zboża, z którego powstaje chleb. 

    W naszej parafii 08.09.2024 na sumie o godzinie 12:00 podziękowaliśmy Panu Bogu za plony, przedstawiciele rolników złożyli w procesji z darami bochen wypieczonego chleba, wino i winogrona. Zaś ks. proboszcz poświecił przyniesione plony ziemi i zboże siewne.

    Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich – jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Symbolizuje dom rodzinny, w którym ojciec lub matka dzielą chleb między domowników. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Chleb symbol wszystkich potrzeb człowieka, w czasie Mszy św. staje się Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne. Wokół eucharystycznego chleba gromadzą się chrześcijanie, aby składać Bogu dziękczynienie. „Jak ten chleb rozsiany był po górach, a stał się jedno, tak niechaj się zbierze Kościół z krańców ziemi do Królestwa Twego…„ (Didache). Ten chleb „rozsiany po górach”, który stał się jedno, jawi się jako symbol zgromadzenia chrześcijan tworzących wspólnotę w Chrystusie.

    Po zakończonej Mszy Świętej, podzieliliśmy się dożynkowym chlebem.

    Dziękujemy za przygotowanie dekoracji Zespołowi Macierzanka, Kołu Gospodyń z Miedzianej Góry „ Swojskie Nuty” i naszym chórzystom. /x.mzapala/

    Galeria zdjęć: