Serce Jezusa dobroci i miłości pełne.
Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe codziennie: od poniedziałku do soboty zaraz po Mszy Świętej południowej, zaś w Niedzielę o godzinie 16:30.
HISTORIA:
W tradycji Kościoła za początek kultu Serca Bożego uważa się moment przebicia Bożego Serca na krzyżu. Ojcowie Kościoła i wierni w późniejszych wiekach, przede wszystkim kontemplowali miłość Chrystusa, która zaprowadziła Go na Krzyż. Wiek XVII wniósł nowe ożywienie kultu Serca Bożego, kiedy to Pan Jezus objawił św. Małgorzacie Marii Alacoque, że “gorące pragnienie miłości ze strony ludzi, skłoniło Go do objawienia nam swego Serca ze wszystkimi jego bogactwami miłości, miłosierdzia, łaski, świętości i zbawienia, aby tych wszystkich, którzy według swej możności oddawać Mu będą hołd i szerzyć Jego cześć, miłość i chwałę, obficie i hojnie obdarzy tymi skarbami”.
Nabożeństwo czerwcowe składa się z dwóch podstawowych elementów: adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Historia powstania tej Litanii jest dosyć ciekawa. Gdy w XVIII wieku w Marsylii wybuchła zaraza, jedna z zakonnic ułożyła ją, aby wybłagać ratunek dla miasta. Po pewnym czasie zaraza ustąpiła. Początkowo modlitwa ta składała się z 26 wezwań, później dodano do niej jeszcze 7, dzięki czemu Litania licząca 33 prośby upamiętnia symboliczną liczbę lat życia Jezusa na ziemi.
Polskie przysłowia ludowe na czerwiec
- Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące.
- Czerwiec stały, grudzień doskonały.
- Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje.
- Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje.
- Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak.
- Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy.
- Pełnia czerwcowa – burza gotowa.
- W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają.
- W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze.
- Chrzest św. Jana w deszczowej wodzie, trzyma zbiory na przeszkodzie. (24 czerwca)
- Gdy się święty Jan rozczuli, to go dopiero Najświętsza Panna utuli. (2 lipca – Marii)
- Gdy święty Jan łąkę rosi, to chłop siano kosi.(24 czerwca)
- Jak się św. Janek kąpie w wodzie, żniwom deszcze na przeszkodzie.(24 czerwca)
- Gdy deszcz przed św. Janem, po żniwach rolnik jest panem.(24 czerwca)
- Jak się święty Jan obwieści, takich będzie dni trzydzieści.(24 czerwca do 23 lipca)
- Kiedy z św. Janem przyjdą deszcze, to sześć niedziel kropi jeszcze.(24 czerwca). Dawniej ludzie a przeważnie rolnicy, zakorzenieni głęboko w tradycję chrześcijańską, bacznie obserwowali pogodę, zapisywali ją, więc z obserwacji wyciągali wnioski i tak na przestrzeni wieków powstawały przysłowia związane z pogodą. Do dnia dzisiejszego, niektóre z nich się sprawdzają.
Red: @/ksmarcinzapała/