W Roku Świętym Miłosierdzia - w dniach od 30 kwietnia - 6 maja odbyła się parafialna Pielgrzymka do Włoch i Mariazell. Głównym jej celem było przejście przez DRZWI ŚWIĘTE w Bazylikach Większych Rzymu. Na czas pielgrzymowanie biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił wszystkim pielgrzymom błogosławieństwa.

W sobotę, 30 kwietnia 2016 r. o godz. 4.20 była sprawowana Eucharystia o boże błogosławieństwo na czas pielgrzymowania. Przewodniczył jej ks. Mirosław Cisowski w koncelebrze z ks. Tomaszem. Kilka minut przed godz. 5.00 wyruszyliśmy blisko 100-osobową grupą dwoma autokarami z Kostomłotów wraz z Biurem Podróży „Juventur" z Piotrkowa Trybunalskiego. Pierwszy dzień i pierwsza noc upłynęły nam na transferze do Włoch.

Drugi dzień naszej Pielgrzymki rozpoczął się bardzo wcześniej. Już przed godz. 7.00 zwiedzaliśmy Rzym. W Rzymie spotkaliśmy także grupę pielgrzymów z zaprzyjaźnionej parafii Kazimierza Wielka wraz z ks. Michałem Haśnikiem. W pierwszej kolejności udaliśmy się do polskiego kościoła pw. Św. Stanisława, gdzie uczestniczyliśmy w niedzielnej Mszy św., której przewodniczył ks. prałat Ptasznik. Następnie zobaczyliśmy: Plac Wenecki, Forum Trajana i Forum Romanum. Po Mszy św. dalej spacerowaliśmy po Rzymie. Stamtąd udaliśmy się przez Most św. Anioła do Zamku św. Anioła, aby dojść na Plac św. Piotra. Po wnikliwym przeszukaniu stanęliśmy na Placu św. Piotra, gdzie o godz. 12.00 uczestniczyliśmy w modlitwie Regina coeli, której przewodniczył Papież Franciszek. Po modlitwie dalej zwiedzaliśmy miasto Rzym. Zobaczyliśmy m.in. Fontannę di Trevi, Plac Hiszpański ze słynnymi schodami hiszpańskimi, Panteon, Piazza Navona, kościół św. Agnieszki. Następnie mieliśmy czas wolny na spróbowanie włoskiej kuchni i zakup pamiątek. Wieczorem dotarliśmy do hoteli w miejscowości Fiuggi Terme, gdzie spędzimy 2 noce. O godz. 21.00 zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na długo oczekiwany nocny spoczynek.

Trzeci dzień naszej Pielgrzymki – poniedziałek, 2 maja rozpoczęliśmy już o godz. 5.30 od śniadania. Następnie wyruszyliśmy na podbój Rzymu. Wchodząc do Bazyliki św. Piotra przeszliśmy przez DRZWI ŚWIĘTE, które w tym Roku Świętym zostały otwarte przez Papieża Franciszka. O godz. 8.45 uczestniczyliśmy we Mszy św., która była odprawiana przy grobie św. Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz, a homilię wygłosił ks. Mirosław Cisowski. Po Mszy św. był czas na zwiedzanie Bazyliki św. Piotra. Z Watykanu pojechaliśmy do Koloseum, widzieliśmy także Łuk Konstantyna. Kolejnym punktem była Bazylika Santa Maria Maggiore – wchodząc do niej przeszliśmy oczywiście przez kolejne DRZWI ŚWIĘTE. Następnie udaliśmy się do Bazyliki św. Jana na Lateranie. Tam również przeszliśmy przez DRZWI ŚWIĘTE. Po wyjściu z Bazyliki udaliśmy się na Święte Schody. Ostatnim punktem tego dnia było nawiedzenie Bazyliki św. Pawła za Murami. Wchodząc do niej przeszliśmy przez czwarte DRZWI ŚWIĘTE. Tam zastał nas deszcz. Około godz. 20.00 wróciliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Kolejny dzień naszej Pielgrzymki – wtorek, 3 maja rozpoczęliśmy także o godz. 5.30 śniadaniem, po którym wyruszyliśmy do Neapolu. Tam spacerowaliśmy uliczkami miasta: Piazza del Plebiscito, widzieliśmy Pałac Królewski wraz z zamkiem Castel Nuovo oraz urocze Molo Beverello. Potem mieliśmy czas wolny na zjedzenie Pizzy. O godz. 12.30 wyruszyliśmy z Neapolu do Monte St. Angelo - pięknego Sanktuarium św. Michała Archanioła, jak również miejsca objawień Archanioła. Obejrzeliśmy grotę, ponad którą wybudowano kościół. Tam była sprawowana Msza św. Z Monte St. Angelo pojechaliśmy do San Giovanii Rotondo, gdzie w hotelach spędziliśmy dwie noce. Wieczorem uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej i nabożeństwie majowym. Jeden dziesiątek różańca był odmawiany po polsku.

Piąty dzień naszej Pielgrzymki rozpoczęliśmy tradycyjnie od śniadania. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium św. Ojca Pio. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Mszy św., której przewodniczył ks. Michał Haśnik, a homilię wygłosił ks. Tomasz. Wielkim przeżyciem dla każdego z nas była modlitwa przy relikwiach św. Ojca Pio. Popołudniu wyruszyliśmy do Wieczorem zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się na różaniec do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w San Giovanii Rotondo.

W czwartek, 5 maja po śniadaniu wyruszyliśmy do Lanciano – gdzie w niewielkiej świątyni przechowywane są relikwie Cudu Eucharystycznego. Następnie pojechaliśmy do Cascii, gdzie nawiedzimy Sanktuarium św. Rity – patronki rzeczy niemożliwych. W bocznej kaplicy Bazyliki, w szklanych trumnach przechowywane jest ciało św. Rity i bł. Matki Marii. W dolnym kościele uczestniczyliśmy we Mszy św. Z Cascii wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Pierwszy odcinek – do Mariazell – liczył blisko 1.000 km.

W godzinach porannych w piątek dotarliśmy do– najsłynniejszego ośrodka kultu maryjnego w Europie Środkowej. Nawiedziliśmy Bazylikę, która jest dziełem włoskiego budowniczego Domenico Sciassia, później uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice Z Mariazell pojechaliśmy dalej przez Austrię i Czechy (z przerwą na kolację) do Polski. Do Kostomłotów wróciliśmy ok. godz. 3.00 rano w sobotę, 7 maja.

błogosławieństwo bpa

ZAPRASZAMY DO GALERII:

GRUPA KS. TOMASZA

GRUPA KS. MIROSŁAWA
Zdjęcia Pielgrzyma