W sobotę, 3 października 2015 r. blisko 100 osobowa grupa na czele z ks. Tomaszem uczestniczyła w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Wspólnot Żywego Różańca, która odbyła się w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Z Kostomłotów ze względu na bliską odległość dwoma autokarami wyjechaliśmy po godz. 9.00.

O godz. 10.00 rozpoczęło się spotkanie Róż Różańcowych na Placu św. Jana Pawła II przy wzgórzu katedralnym. Wszystkich przybywających Pielgrzymów witał diecezjalny Moderator Róż Żywego Różańca - ks. dr Grzegorz Kaliszewski. On to wymieniał wszystkie przybyłe grupy. Chlubą dla nas jest to, że i tym razem nasza parafia była na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ilość przybyłych osób.

Kolejnym punktem było wysłuchanie historii o Sanktuarium Matki Bożej Łaskawiej Kieleckiej, którą przedstawił ks. Artur Krążek – wikariusz parafii katedralnej.

Po godz. 11.00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, którą poprowadzili przedstawiciele Róż Różańcowych z przybyłych Sanktuariów Maryjnych naszej diecezji: Katedry, Piekoszowa, Wiślicy i Smardzowic. Jedną Tajemnicę poprowadził dkn. Adrian z WSD w Kielcach.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji – biskupa Jana Piotrowskiego. Wraz z nim koncelebrowało ok. 150 kapłanów, którzy przybyli wraz ze swymi parafianami.

Biskup Jan Piotrowski wygłosił homilię i już we wstępie wyraził ogromną radość z tego, że tak wiele osób przybyło na spotkanie Róż Różańcowych. „Jestem pod ogromnym urokiem waszej obecności. I dlatego pozdrawiam Was jeszcze raz bardzo serdecznie, którzy tworzycie wspólnotę Róż Żywego Różańca kościoła Kieleckiego, gromadzący się na VII Pielgrzymce Diecezjalnej”.

Dalej bp mówił: „Wpatrzeni w Maryję chcemy podążać tak, jak Ona z Chrystusem i za Chrystusem przez nasze życie i czynić je pięknym obecnością Bożej łaski, nawrócenia i modlitwy oraz służbie bliźniemu we spólnocie Kościoła. (...) Przechodzić z Maryją przez sceny różańca - to być w szkole Maryi, to czytać Chrystusa i wnikać w Jego tajemnice, by rozumieć Jego przesłanie”.

Hierarcha wołał: „Tej wielkiej modlitewnej i eucharystycznej wspólnoty i zarazem różańcowej potrzebny jest nam także zapał Maryjny, który pobudzi Kościół kielecki do nowej aktywności misyjnej, której nie można powierzyć tylko specjalnej grupie zainteresowanych, bo to zadanie wymaga udziału wszystkich Członków Kościoła”.

„Moi drodzy, na tej pielgrzymce i zawsze poza nią uczyńmy z Różańca skuteczne narzędzie modlitwy (…), święto Matki Bożej Różańcowej to owoc modlitwy świata z 1571 roku. (…) To różaniec pokonał wiele złych sytuacji i może pokonać to, co złe przychodzi na naszą polską ziemię w obietnicach, prawie źle stanowionym, walce z rodziną i małżeństwem. Trzeba nam tej wielkiej różańcowej krucjaty nie tyle słów, krytyki, ale modlitwy” – wołał biskup. - „Dziś stoimy wobec nowych wyzwań. Czemuż nie wziąć znowu do ręki koronki z wiarą tych, którzy byli przed nami? Różaniec zachowuje całą swą moc i pozostaje narzędziem nie do pominięcia wśród środków duszpasterskich każdego dobrego głosiciela Ewangelii”.

Po Mszy św. mogliśmy wysłuchać konferencji: „Geneza i powstanie Róż Żywego Różańca”, którą wygłosił ks. Łukasz Zygmunt – dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Po zakończonych uroczystościach udaliśmy się do Skarżyska-Kamiennej, gdzie nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Tam zostaliśmy przyjęci i powitani przez ks. Proboszcza dra Jerzego Karbownika – kustosza Sanktuarium. Po wysłuchaniu historii o Sanktuarium przeszliśmy do Kaplicy MB Ostrobramskiej.

Ostatnim punktem naszej pielgrzymki był Kałków-Godów i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Zwiedziliśmy tam ogrody, Golgotę oraz mini ZOO.

W godz. wieczornych powróciliśmy do Kostomłotów.

ZAPRASZAMY DO GALERII

ZOBACZ: Relacja na stronie www.diecezja.kielce.pl

ZOBACZ: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM