W dniach od 22-30 lipca 2015 r. odbyła się kolejna zagraniczna Pielgrzymka parafialna – tym razem naszym celem były Bałkany, a docelowo Medjugorie. Wzięło w niej udział 50 osób na czele z ks. Tomaszem. Tradycyjnie na Pielgrzymkę udaliśmy się z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego z Kazimierzy Wielkiej.

O godz. 4.15 autokar Biura Podróży „Juventur" podjechał na parking przed naszym kościołem. Następnie udaliśmy się do Kazimierzy Wielkiej, by zabrać resztę pielgrzymów. Po błogosławieństwie Księdza Dziekana udaliśmy się na pielgrzymi szlak. O godz. 15.00 dojechaliśmy do Budapesztu – miasta zaliczanego do najpiękniejszych stolic świata. Zwiedziliśmy m.in. Wzgórze Zamkowe, Basztę Rybacką, Kościół Koronacyjny Matyasa p.w. NMP, Zamek królewski, plac bohaterów, Zamek Vajdahunyad, Dzielnicę Ambasad, Operę, Bazylikę Św. Stefana, gdzie w bocznej kaplicy odprawiliśmy Mszę św. na rozpoczęcie Pielgrzymki. Po Mszy św. udaliśmy się na Wzgórze Gellerta – skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. Ciekawostka: termometr miejski w Budapeszcie umieszczony na skrzyżowaniu o godz. 18.00 wskazywał 42 stopnie Celsjusza! Pierwszy nocleg mieliśmy w hotelu oddalonym około 10 km. od Budapesztu. Tam zjedliśmy obfitą obiadokolację i udaliśmy się na nocleg.

Drugi dzień naszej Pielgrzymki, 23 lipca 2015 r. rozpoczął się wcześniej rano od śniadania. Następnie udaliśmy się w ponad 500 km. drogę do Sarajewa. Około godz. 16.30 dojechaliśmy do stolicy Bośni i Hercegowiny. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy św., a następnie wraz z lokalnym przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Z Sarajewa pojechaliśmy na obiadokolację i nocleg do Medjugorie.

W trzecim dniu Pielgrzymki, 24 lipca 2015 r. rozpoczęliśmy zwiedzanie Medjugorie – jednego z najbardziej znanych centrów pielgrzymkowych w Europie (jeszcze nie uznanego przez Kościół). Na placu za kościołem św. Jakuba pani przewodnik opowiedziała nam historię objawień w Medjugorie, które trwają jeszcze do dziś. Następnie pojechaliśmy na Górę Objawień (Podbrdo), gdzie idąc po urwistym zboczu góry odmawialiśmy Tajemnice Radosne Różańca Świętego. O godz. 13.00 uczestniczyliśmy w polskiej Mszy św. odprawionej w Kaplicy Adoracji. Kaplica była przepełniona polskimi pielgrzymami i temperatura w niej dochodziła do ponad 50 stopni! Kolejna ciekawostka: Kilkanaście minut po godz. 12.00 otrzymaliśmy SMSa z pozdrowieniami dla wszystkich Pielgrzymów z Kostomłotów i Kazimierzy Wielkiej, które przysłał biskup kielecki Jan Piotrowski. Po obiadokolacji udaliśmy się na plac przykościelny, gdzie uczestniczyliśmy w centralnych międzynarodowych modlitwach: najpierw odmówiliśmy dwie części Różańca, potem była Msza św. poprzedzona odśpiewaniem Litanii Loretańskiej, a następnie Adoracja Krzyża. Wszystko trwało 3 godziny. Po skończonych modlitwach wróciliśmy do naszego pensjonatu na nocleg.

Podczas czwartego dnia naszej Pielgrzymki, 25 lipca 2015 r. po śniadaniu udaliśmy się malowniczą doliną rzeki Neretwy do Mostaru. Tam zwiedziliśmy zabytkowe centrum miasta: m.in. kamienny Stary Most (wpisany na listę UNESCO), z którego co chwilę odbywają się skoki do wody (za 25 EURO), zobaczyliśmy meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki oraz dzielnicę Stara Carsija. Z Mostaru udaliśmy się nad wodospad Kravica, gdzie chętni mogli zażyć kąpieli. Około godz. 17.00 wróciliśmy do pensjonatu na obiadokolację. O godz. 19.00 uczestniczyliśmy w międzynarodowej Mszy św. na placu przy kościele w Medjugorie oraz odmówiliśmy Tajemnice Chwalebne Różańca Świętego. Z racji tego, że wśród nas są Solenizanci, którzy obchodzą w tych dniach swoje imieniny, po powrocie do pensjonatu rozpoczęła się wspólna biesiada przy stole. Więcej informacji można dowiedzieć się bezpośrednio od uczestników Pielgrzymki :).

Po bardzo krótkiej nocy – w niedzielę, 26 lipca 2015 r. o godz. 5.00 rano udaliśmy się pod górę Kriżevac, aby odprawić Drogę Krzyżową idąc w górę. Po 3 godzinach wróciliśmy do pensjonatu, gdzie została odprawiona Msza św. niedzielna i zjedliśmy śniadanie. Do wieczora mieliśmy czas wolny na indywidualną modlitwę w Medjugorie. Wieczorem – już tradycyjnie – uczestniczyliśmy w międzynarodowej Mszy św. i różańcu na placu przy kościele. Dwie Tajemnice Różańca prowadzili po polsku nasi księża: ks. Tomasz i ks. Michał.

W poniedziałek, 27 lipca 2015 r. po śniadaniu pożegnaliśmy Medjugorie i wyruszyliśmy do Dubrownika - zwanego „Perłą Adriatyku". Miasto zostały uznane za zabytek światowego dziedzictwa kulturowego. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele księży jezuitów. Ciekawostka: Patronem Dubrownika jest św. Błażej. Po Mszy św. wszyscy przyjęliśmy specjalne błogosławieństwo św. Błażeja, którego udziela się świecami. To błogosławieństwo ma nas chronić od chorób gardła. Po Mszy św. pospacerowaliśmy po Starym Mieście. Zobaczyliśmy m.in. klasztor Ojców Franciszkanów, Pałac Rektorów, klasztor Ojców Dominikanów oraz mury obronne i baszty, twierdze oraz wieże zegarowe. Zobaczymy również największą atrakcję: mury obronne, którymi można obejść niemal całe miasto. Nie zabrakło także czasu wolnego. Temperatura przekraczała 40 stopni Celsjusza. O godz. 16.00 wyruszyliśmy z powrotem do Bośni i Hercegowiny – do miejscowości Neum, gdzie mamy dwa noclegi w pięknym, 4-gwiazdkowym hotelu „Neum". Po obiadokolacji udaliśmy się no nocny spoczynek.

Siódmy dzień naszej Pielgrzymki, 28 lipca 2015 r. - to dzień odpoczynku w Neum nad Morzem Adriatyckim. O godz. 7.30 odprawiliśmy Mszę św. w sali konferencyjnej hotelu, następnie zjedliśmy śniadanie i rozpoczęliśmy plażowanie: jedni przy hotelowym basenie, inni na kamienistej plaży. W południe prawie wszyscy udaliśmy się na wycieczkę fakultatywną – rejs statkiem po morzu. Przez 40 minut jazdy każdy z nas mógł osobiście poprowadzić łódź, następnie dojechaliśmy do ustawionej na morzu platformy, gdzie zjedliśmy „lunch": na przystawkę mule (czyli małże) oraz upieczoną rybę z ziemniakami. Po powrocie do hotelu dalej odpoczywamy. Zdjęcia z plażowania można zobaczyć w aparatach uczestników Pielgrzymki. Wieczorem zjedliśmy obiadokolację i udaliśmy się no nocny spoczynek. Jako, że była to ostatnia noc – księża rozpoczęli chodzenie „po kolędzie" :).

Środę, 29 lipca 2015 r. – podobnie, jak wtorek – rozpoczęliśmy od Mszy św. odprawionej w hotelu. Po śniadaniu mieliśmy jeszcze około dwie godziny czasu wolnego i o godz. 10.30 wyruszyliśmy do Splitu – miasta o bogatej historii z najbardziej znanym Pałacem Dioklecjana objętego patronatem UNESCO. Zwiedziliśmy Stare Miasto: Ratusz, Pałac Dioklecjana, Górę Marian i malowniczy port. Był też czas wolny. Ze Splitu pojechaliśmy do opodal leżącego Trogiru. Tam zwiedziliśmy Ratusz, Katedrę Św. Wawrzyńca i był czas wolny. Około godz. 18.00 wyruszyliśmy w kierunku Polski. Do Kostomłotów mieliśmy około 1.200 km.

W czwartek, 30 lipca 2015 r. kilkanaście minut po godz. 14.00 przyjechaliśmy do Kostomłotów i pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

Zapraszamy na kolejne Pielgrzymki z naszą parafią: i na te po Polsce i na zagraniczne – najbliższa zagraniczna odbędzie się w dniach od 30 kwietnia – 6 maja 2016 r. do Włoch, a w sierpniu 2016 r. do Chin. Jest jeszcze po kilkanaście miejsce wolnych.

ZAPRASZAMY DO GALERII

GALERIA PARAFII Z KAZIMIERZY WIELKIEJ